Апарати для СРАР-терапії
Апарати для СРАР-терапії або СРАР-апарати (правильно читати СІПАП-апарати) призначені для підтримки дихання в нічний час у хворих на синдром обструктивного апное сну (СОАС). Усі апарати для СРАР-терапії можна поділити на 3 види залежно від алгоритму, який використовується для подачі повітря з метою усунення зупинок дихання (апное).
Неавтоматичні СРАР-апарати
Це найпростіші і відповідно найдоступніші за ціною апарати. У неавтоматичних апаратах повітря подається в дихальні шляхи постійно під певним тиском, якого достатньо для ліквідації 90-95% зупинок дихання уві сні. Цей тиск підбирається індивідуально під час лікувальної ночі. Ці апарати призначені для «швидкої допомоги», коли постає питання порятунку життя хворого СОАС. Дійсно, неавтоматичні апарати добре справляються з даним завданням, проте, з часом, коли стан хворого СОАС покращується, встановлений раніше тиск в апараті стає надлишковим, спати стає не комфортно та тиск доводиться зменшувати. Для того щоб відрегулювати апарат пацієнту необхідно звернутися до лікаря й знову провести ніч у лабораторії сну. У разі погіршення стану пацієнта, що може свідчити про недостатній тиск у масці апарату, який погано ліквідує апное, знову потрібно перепрограмувати апарат на більший тиск тощо. Таким чином, головним недоліком неавтоматичного СРАР-апарату є його не здатність змінювати тиск залежно від потреб пацієнта, велика потреба у подальшому лікарському супроводі та, відповідно, великі витрати на проведення «лікувальних» ночей у майбутньому.
Автоматичні СРАР-апарати
Це пристрої дорожчого цінового сегмента, які дозволяють постійно змінювати тиск у масці апарату для створення достатнього рівня тиску в дихальних шляхах при ліквідації апное в даний момент. Автоматичний СРАР-апарат за допомогою спеціального алгоритму постійно «підбирає» саме той тиск у масці, який потрібний пацієнту, то збільшуючи його, то зменшуючи. Купивши такий апарат, пацієнт позбавляє себе й свого лікаря необхідності «підгонки» лікувального тиску в майбутньому, як це потрібно робити після покупки неавтоматичного СРАР-апарату. Таким чином, основною перевагою автоматичного СРАР-апарату є індивідуалізованість СРАР-терапії для кожного пацієнта щоночі незалежно від його стану.
БіРАР-апарати та ТриРАР-апарати (Білевел та трилевел апарати)
Це найдорожчі апарати сегмента люкс. Прагнучи покращити комфортність СРАР-терапії, виробники СРАР-апаратів пішли далі і створили автоматичні СРАР-апарати підвищеної комфортності - БіРАР-апарати та ТріРАР-апарати (правильно читати БІПАП-апарати та ТРІПАП-апарати). Не секрет, що, незважаючи на суттєво більшу комфортність та «прив'язаність» до потреб пацієнта, автоматичні СРАР-апарати все-таки не дозволяють налаштовувати параметри дихання у ширшому діапазоні. Апарати цього класу мають можливості, які значно спрощують індивідуальну адаптацію приладу до пацієнта. У бі- і трилевелів апаратах є ширші можливості налаштувань для істотного полегшення видиху, налаштування чутливості апарату на вдих і видих, які покращують синхронізацію роботи апарату з диханням пацієнта. БіРАР-апарати та ТриРАР-апарати також мають сильнішу турбіну для створення вищого рівня лікувального тиску, що важливо для пацієнтів з великою вагою. Нарешті БіРАР-апарати та ТриРАР-апарати просто незамінні для пацієнтів із супутньою бронхіальною астмою або іншими хронічними обструктивними захворюваннями легень (ХОЗЛ), а також для пацієнтів з переважанням у клініці захворювання центральних апное сну. Таким чином, при порівнянно рівній зі звичайними автоматичними СРАР-апаратами лікувальній ефективності основною відмінною особливістю БіРАР-і ТріРАР-апаратів є їх підвищена комфортність.
Перший СРАР-апарат був створений австралійським лікарем-науковцем Colin Sullivan в 1980 р.
Виконувані процедури
Відгуки про лікаря